Pani Ewa pamięta, że tym widelczykiem była karmiona w dzieciństwie.
Kiedy Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu ogłosiło konkurs, żeby opisać przedmioty przysposobione przez Polaków po przesiedleniach, Pani Ewa opisała go tak: "To mały metalowy widelec z krótką rączką i trzema zębami, z których jeden jest nieco szerszy od pozostałych. Gdy do odwrotnej strony trzonka przyłoży się szkło powiększające, można odczytać wybite w nim oznaczenie: CFH NEOXYD i symbol rogatego zwierzęcia, które wygląda jak koziorożec. Dzięki temu wiem, że prawdopodobnie wyprodukowano go w Aue w Saksonii. Ten osamotniony widelczyk stoi dziś w kubku, otoczony współczesnymi polskimi krewniakami, na kuchennej półce w moim mieszkaniu. To jedyny materialny dowód historii, jaka rozegrała się w mojej rodzinie prawie osiemdziesiąt lat temu, który do mnie przywędrował".
Pani Ewa opisała jak jej babcia przyjechała na opolszczyznę ze swoim synkiem - tatą Pani Ewy - i w domu, do którego weszła zastała młodą Niemkę, również z małym dzieckiem. Tak tuż po wojnie narodziła się relacja dwóch kobiet, która przetrwała wysiedlenie Niemców i zimną wojnę. Kobiety pisały do siebie listy, przesyłały paczki. To w latach 80., kiedy można już było kontaktować się z Niemcami. W jedną stronę przesyłana była "sucha krakowska", a w drugą te rzeczy, których w Polsce nie było.
Widelec jest świadkiem zawiązania się tej relacji. A w miarę opowiadania o tym co działo się tuż po zakończeniu II wojny na tych terenach otwierają się kolejne wątki, które mają wpływ na późniejsze pokolenia.
Reportaż Magdy Skawińskiej "Widelec z trzema zębami" emitowany był we wtorek (26 listopada 2024) o godz. 23.10 na antenie Programu 1.
SRPR
"Widelec z trzema zębami" - reportaż Magdy Skawińskiej - Jedynka - polskieradio.pl